Dlaczego warto wykonać badanie

Rak jelita grubego jest drugim najczęstszym nowotworem złośliwym w Polsce. Każdego roku rozpoznaje się ponad 14 000 nowych przypadków. Rak jelita grubego rozwija się ze zmian łagodnych, tak zwanych polipów. Taka przemiana trwa najczęściej kilkanaście lat. Dlatego też, poddając się badaniu odpowiednio wcześnie i usuwając polipy można zapobiec rozwojowi raka. Wcześnie wykryty rak jest również bardzo często wyleczalny. Ani polipy, ani rak we wczesnym stadium zazwyczaj nie powodują objawów. Istotą profilaktycznej kolonoskopii jest odnalezienie tych właśnie bezobjawowych jeszcze zmian i o ile to możliwe, ich usunięcie. Takie postępowanie pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60-90%.

Kwalifikacja i zapisy

W Pracowni Endoskopii NZOZ KardioNeuroMED wykonywane są kolonoskopie w ramach badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego.
Nasz ośrodek realizuje dwa programy w ramach umowy z Ministrem Zdrowia - Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych - w systemie mieszanym: na zaproszenie i bez zaproszenia W ramach programu kolonoskopia jest bezpłatna zarówno dla osób poddających się badaniu, jak i lekarzy na nie kierujących.
 1. Badania na zaproszenie
  Do badań kwalifikują się:
  • osoby w wieku 55-64 lata które otrzymały listowne imienne zaproszenie wysłane centralnie przez Koordynatora Programu. W przypadku akceptacji zaproszenia prosimy o kontakt telefoniczny (nr. tel. 510 619 496 ), listownie przy pomocy formularza zamieszczonego w zaproszeniu lub osobiście w naszej placówce.
 2. Badania bez zaproszenia:
  Do badań kwalifikują się:
  • wszystkie osoby w wieku 50 – 65 lat bez objawów raka jelita grubego,
  • osoby w wieku 40 – 49 lat, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego,
  • osoby w wieku 25 – 49 lat z rodzin z zespołem Lyncha ( dziedziczny rak jelita grubego niezwiązany z polipowatością).
  • od 20 r.ż. , gdy w rodzinie występuje zespół polipowatości FAP (konieczne jest zaświadczenie z poradni genetycznej).
  Do badań nie kwalifikują się:
  • osoby które miały wykonywaną kolonoskopię w ramach badań przesiewowych w ciągu ostatnich 10 lat

  Kandydaci do badań mogą być kierowani przez lekarzy rodzinnych i lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.
  Mogą tez zgłaszać się samodzielnie bezpośrednio do Biura progamu/Centrum Obsługi Pacjenta w Przychodni Specjalistycznej NZOZ KardioNeuroMED przy ul. 3 Maja 87a
  tel. 606 467 569


  Skierowaniem na badania jest Ankieta do programu ministerialnego wypełniona przez osoby gotowe poddać się kolonoskopii. Osoby, których Ankiety są prawidłowo wypełnione i nie budzą wątpliwości mają wykonywaną kolonoskopię przesiewową. Osoby, których Ankiety wskazują, że dana osoba nie spełnia kryteriów udziału w badaniu przesiewowym zapraszane są na wizytę u konsultanta gastroenterologa, który w zależności od przyczyn podejmuje różne działania . Biuro przyjmuje Ankiety przesyłane pocztą lub osobiście przez pacjentów, ustala terminy badań, udziela informacji i wydaje instrukcje oraz środki do przygotowania jelita grubego do badania (środki przygotowujące do badania są również bezpłatne dla pacjenta).

  Zapisy na badania:
  tel. kom. 606 467 569 poniedziałek – piątek 8.00-18.00
  tel.: 84 686 86 11,
  tel.: 84 686 76 71

Opis i cel badania

Dlaczego proponujemy Państwu to badanie?
Kolonoskopia to badanie umożliwiające dokładne obejrzenie błony śluzowej całego jelita grubego i jest aktualnie najskuteczniejszą metodą diagnostyczną pozwalającą ocenić ten fragment przewodu pokarmowego. Podczas zabiegu lekarz ogląda śluzówkę tej części przewodu pokarmowego oraz, jeśli istnieje taka potrzeba, pobiera wycinki do badania histopatologicznego ze znalezionych tam zmian. W wypadku stwierdzenia krwawienia z tej części przewodu pokarmowego wykonuje próbę endoskopowego opanowania krwawienia (miejsca krwawienia zidentyfikowane podczas badania ostrzykuje się środkami obliterującymi, koaguluje lub zakłada się klipsy metalowe na krwawiące naczynia). W przypadku znalezienia polipów należy je usunąć za pomocą pętli diatermicznej. W trakcie badania istnieje możliwość podania drogą dożylną środków przeciwbólowych i/lub uspokajających.

Przeprowadzenie badania
Badanie wykonuje się po odpowiednim przygotowaniu, polegającym na oczyszczeniu z resztek pokarmowych jelita według podanych zaleceń. W przypadku nieodpowiedniego przygotowania jelita kolonoskopia może być niedokładna i niebezpieczna. W trakcie badania pacjent leży na boku lub plecach - pozycja może ulec zmianie w celu lepszego uwidocznienia jelita. Badanie polega na wprowadzeniu giętkiego instrumentu (kolonoskopu) przez odbyt do odbytnicy a następnie pozostałych odcinków jelita grubego. Celem dokładnego obejrzenia błony śluzowej pompowane jest powietrze do jelita powodujące jego rozciągnięcie co może wywoływać uczucie rozpierania, wzdęcia. W trakcie badania nie należy wstrzymywać gazów. Zabieg może być okresami nieco bolesny: ewentualny ból trzeba odróżnić od występującego wzdęcia wynikającego z podawania powietrza do światła jelita. Wszystkie objawy występujące w trakcie badania należy zgłaszać lekarzowi.
Jeżeli w trakcie badania lekarz zauważa podejrzaną zmianę pobiera wycinki do badania histopatologicznego, aby określić jej charakter (zmiana nowotworowa, nienowotworowa).
Możliwe jest w trakcie kolonoskopii wykonanie różnych zabiegów leczniczych przy użyciu specjalnych narzędzi endoskopowych co niejednokrotnie pozwala uniknąć leczenia operacyjnego.
Instrument służący do kolonoskopii jest dokładnie dezynfekowany przed każdym badaniem w specjalnej myjni. Kleszczyki służące do pobierania wycinków do oceny histopatologicznej są przed użyciem sterylizowane.
Badanie wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym lub rzadko w analgosedacji.

Postępowanie po badaniu
Po badaniu mogą być odczuwalne wzdęcia, bóle spowodowane wprowadzonym do jelita powietrzem podczas badania. Dolegliwości mijają po oddaniu wiatrów. Po badaniu i ustąpieniu ewentualnych dolegliwości można zjeść posiłek i powrócić do normalnej aktywności życiowej. Jeśli podawano leki znieczulające nie wolno w tym dniu spożywać alkoholu, prowadzić pojazdów mechanicznych, obsługiwać urządzeń precyzyjnych. Pracownię pacjent, który otrzymał leki sedatywne opuszcza pod opieką osoby towarzyszącej.

Przygotowanie do badania

 • Na tydzień przed planowaną kolonoskopią należy odstawić przyjmowane preparaty żelaza,
 • Na trzy dni przed planowanym badaniem nie należy spożywać sałatek jarzynowych, owoców pestkowych (np. winogron, kiwi, truskawek, malin, porzeczek) oraz wszelkich ziaren np. pestek siemienia lnianego, maku, pomidorów,
 • W dniu poprzedzającym ostatnim posiłkiem jest lekki obiad; bez mleka, surowych owoców i warzyw, kasz, ciemnego pieczywa oraz napojów gazowanych. Można spożywać zupy w formie zmiksowanej (krem, bulion), jajka gotowane, mięso i ryby (gotowane, duszone lub grillowane), drobne makarony np. nitki, białe pieczywo, kisiel, budyń, serki homogenizowane bez dodatków. Inne napoje można pić w dowolnej ilości,
Jeżeli badanie wykonywane jest w godzinach przedpołudniowych
 • W dniu poprzedzającym badanie, około godziny 15.00, zgodnie z instrukcją, należy przygotować pierwszą porcję roztworu - 1 saszetkę Citra-Fleet* rozpuścić w szklance wody i wypić, a następnie wypić 2 litry NIEGAZOWANEJ wody.
 • Wodę należy wypić w ciągu 5 – 6 godzin.
 • Od chwili wypicia roztworu Citra-Fleet nie należy nic jeść.
 • Można pić dowolną ilość NIEGAZOWANEJ wody mineralnej.
 • Normalną reakcją na lek powinny być wypróżnienia, pod koniec treścią płynną. Wypróżnienia prawie czystą wodą oznaczają dobre przygotowanie do badania.
 • Przed zastosowaniem preparatu Citra-Fleet prosimy o przeczytanie dołączonej ulotki.
 • Całą procedurę należy powtórzyć w dniu badania w godzinach porannych tak aby zaleconą ilość wody wypić najpóźniej na ok. godzinę przed planowanym badaniem.
Jeżeli badanie wykonywane jest w godzinach popołudniowych
 • W dniu badania, około godziny 7.00, zgodnie z instrukcją, należy przygotować pierwszą porcję roztworu - 1 saszetkę Citra-Fleet rozpuścić w szklance wody i wypić, a następnie wypić 2 litry NIEGAZOWANEJ wody.
 • Wodę należy wypić w ciągu 3 – 4 godzin.
 • Od chwili wypicia roztworu Citra-Fleet nie należy nic jeść. Można pić dowolną ilość NIEGAZOWANEJ wody mineralnej.
 • Normalną reakcją na lek powinny być wypróżnienia, pod koniec treścią płynną. Wypróżnienia prawie czystą wodą oznaczają dobre przygotowanie do badania.
 • Przed zastosowaniem preparatu Citra-Fleet prosimy o przeczytanie ulotki informacyjnej dołączonej do preparatu.
 • Całą procedurę należy powtórzyć ok. godziny 12 tak aby zaleconą ilość wody wypić najpóźniej na ok. godzinę przed planowanym badaniem
Poza tym
 • Osoby chorujące na cukrzycę powinny skonsultować z lekarzem sposób przygotowania do badania oraz poinformować o cukrzycy lekarza wykonującego badanie.
 • Osoby przyjmujące leki obniżające krzepliwość krwi (np. Acenocumarol, Pradaxa, Xarelto, Warfin, Clopidogrel, Acard, Polocard i inne) powinny o tym poinformować lekarza wykonującego badanie.
 • Kobiety ciężarne i matki karmiące piersią powinny skonsultować z lekarzem sposób przygotowania do badania.
 • Prosimy o przyniesienie i pokazanie lekarzowi przed badaniem posiadanej dokumentacji medycznej np. kart wypisowych z leczenia szpitalnego, opisów poprzednio wykonanych badań endoskopowych, EKG i innych. Pacjenci powinni dokładnie znać nazwy i dawki przyjmowanych leków lub posiadać ich spis.
 • Osoby wymagające okularów do czytania proszone są o zabranie ich ze sobą.
Przed wykonaniem badania niezbędna jest pisemna zgoda pacjenta > zgoda na wykonanie kolonoskopii

Odbiór wyników

 • Wydanie wyniku badania kolonoskopowego ma miejsce bezpośrednio po zakończeniu badania u lekarza wykonującego.
 • Wyniki ewentualnych badań histopatologicznych ( z reguły do dwóch tygodni od pobrania) wydawane są osobom uprawnionym w Centrum Obsługi Pacjenta przy ul. 3 Maja 87 a.

dr n. med. Łukasz Wolański

specjalista gastroenterologii

dr n. med. Tomasz Dworzański

specjalista gastroenterologii

lek. med. Aneta Wnuk

specjalista gastroenterologii

lek. med. Artur Oponowicz

specjalista gastroenterologii

Zarejestruj się

Organizacja pracy w czasie pandemii