Miejsce wykonywania

Pracownia Endoskopowa w Przychodni Specjalistycznej NZOZ KardioNeuroMED przy ul. Nadstawnej 56b/4.
Wykonujemy badania komercyjne – płatne.
Terminy badań umawiane są w Centrum Obsługi Pacjenta przy ul. 3 Maja 87a osobiście, telefonicznie lub mailowo.

Opis i cel badania

Dlaczego proponujemy Państwu to badanie?
Gastroskopia jest badaniem przeprowadzanym wówczas, gdy istnieje podejrzenie choroby w obrębie przełyku, żołądka lub dwunastnicy. Polega na wprowadzeniu specjalnego wziernika (gastroskopu) przez jamę ustną do przełyku, a następnie do żołądka i dalej do dwunastnicy. Celem zabiegu jest optyczna ocena śluzówki tej części przewodu pokarmowego oraz jeśli istnieje potrzeba - pobranie wycinków do badania mikroskopowego ze znalezionych tam zmian. W wypadku krwawienia z tej części przewodu pokarmowego wykonuje się próbę endoskopowego opanowania krwawienia. W przypadku znalezienia polipów, może się okazać koniecznym ich usunięcie za pomocą pętli diatermicznej. W trakcie gastroskopii istnieje możliwość podania dożylnych środków uspokajających i/lub przeciwbólowych. Brak obecnie innego badania o podobnych możliwościach diagnostycznych.

Przeprowadzenie badania
Badanie jest zwykle przeprowadzane w pozycji leżącej na lewym boku. Wcześniej należy usunąć ewentualne protezy zębowe. Po miejscowym znieczuleniu gardła za pomocą lignokainy w aerozolu lekarz zakłada miedzy zęby plastikowy ustnik (dla ochrony delikatnego instrumentu). Następnie wprowadza do jamy ustnej i gardła fiberoskop średnicy około 1cm, prosząc jednocześnie o wykonanie ruchu połykowego. Moment ten może być nieprzyjemny i dawać uczucie dławienia; wymaga współpracy pacjenta z lekarzem wykonującym badanie. Oglądanie wnętrza przewodu pokarmowego trwa zwykle kilka minut, jest w niewielkim stopniu nieprzyjemne, ale w zasadzie bezbolesne, podobnie, jak pobieranie wycinków. Instrument służący do badania jest każdorazowo specjalnie dezynfekowany, dlatego tez zainfekowanie chorego w trakcie badania jest praktycznie niemożliwe. Wycinki błony śluzowej pobiera się sterylnymi szczypczykami, co również zabezpiecza przed zakażeniem.

Postępowanie po badaniu
Po badaniu nie wolno jeszcze przez 1-2 godziny przyjmować posiłków i płynów ( z powodu znieczulenia gardła).
Dyskomfort po badaniu (uczucie drętwienia w gardle i wzdęcie) mogą utrzymywać się przez kilkadziesiąt minut po badaniu. Lekki ból gardła pacjent może odczuwać przez kilka dni po badaniu. Jeśli podawano leki znieczulające nie wolno w tym dniu spożywać alkoholu, prowadzić pojazdów mechanicznych, obsługiwać urządzeń precyzyjnych. Pracownię pacjent, który otrzymał leki sedatywne opuszcza pod opieką osoby towarzyszącej.

Wskazania do badania

Występowanie któryś z poniższych dolegliwości:
 • bóle w nadbrzuszu
 • odbijania
 • wzdęcia
 • zgaga
 • nawracające nudności albo wymioty
 • trudności lub ból przy połykaniu
lub
 • występowanie raka żołądka w rodzinie
 • niezamierzone chudnięcie
 • anemia
stanowi wskazanie do wykonania gastroskopii.

Przygotowanie do badania

 • Badanie wykonuje się na czczo. Przynajmniej przez 8 godzin przed badaniem ZABRANIA SIĘ przyjmowania jakichkolwiek posiłków, dopuszczalne jest picie wody do 4 godziny przed badaniem.
 • Osoby z chorobami wymagającymi stałego, regularnego przyjmowania leków (np. nadciśnienie tętnicze, choroby serca, padaczka i inne) w dniu badania powinny przyjąć te leki jak co dzień popijając niewielką ilością wody. Nie należy przyjmować leków przeciwcukrzycowych (ryzyko spadku poziomu cukru).
 • W przypadku zażywania leków przeciwzakrzepowych (Acenokumarol, Warfin, Xarelto, Pradaxa i inne) i przeciwpłytkowych (Acard, Polocard, Aspiryna, Polopiryna, clopidogrel: Areplex, Zylt, Agregex, Plavix) należy na tydzień wcześniej ze swoim prowadzącym kardiologiem skonsultować sposób przygotowania do badania.
 • Po badaniu nie można przyjmować żadnych pokarmów i płynów przez dwie godziny, natomiast w przypadku, gdy pobrane były wycinki, żadnych ciepłych posiłków i płynów do dnia następnego.
Poza tym
 • Osoby chorujące na cukrzycę powinny skonsultować z lekarzem sposób przygotowania do badania oraz poinformować o cukrzycy lekarza wykonującego badanie.
 • Osoby przyjmujące leki obniżające krzepliwość krwi powinny o tym poinformować lekarza wykonującego badanie.
 • Kobiety ciężarne i matki karmiące piersią powinny skonsultować z lekarzem sposób przygotowania do badania.
 • Prosimy o przyniesienie i pokazanie lekarzowi przed badaniem posiadanej dokumentacji medycznej np. kart wypisowych z leczenia szpitalnego, opisów poprzednio wykonanych badań endoskopowych, EKG i innych. Pacjenci powinni dokładnie znać nazwy i dawki przyjmowanych leków lub posiadać ich spis.
 • Osoby wymagające okularów do czytania proszone są o zabranie ich ze sobą.
Przed wykonaniem badania niezbędna jest pisemna zgoda pacjenta > zgoda na wykonanie gastroskopii

Odbiór wyników

 • Wydanie wyniku komercyjnego badania gastroskopii oraz opłata za nie ma miejsce bezpośrednio po zakończeniu badania u lekarza wykonującego.
 • Wyniki ewentualnych badań histopatologicznych ( z reguły do dwóch tygodni od pobrania) wydawane są osobom uprawnionym w Centrum Obsługi Pacjenta przy ul. 3 Maja 87 a.

dr n. med. Tomasz Dworzański

specjalista gastroenterologii

lek. med. Artur Oponowicz

gastroenterolog
specjalista chorób wewnętrznych
Więcej

lek. med. Aneta Wnuk

specjalista gastroenterologii

dr n. med. Łukasz Wolański

specjalista chorób wewnętrznych
gastroenterolog
Więcej

Zarejestruj się

Organizacja pracy w czasie pandemii